فرق تدبر و تفسیر

ب: در «تدبر»، فکر و دل هر دو شرکت دارند لیکن «تفسیر» جریانی است فکری که لزوماً، با جریان قلبی همراه نیست.
ت: در «تدبر» ژرفای آیات و نتایج و پی آمدها و لوازم آیات مورد بررسی واقع می‎شود حال آنکه در «تفسیر» این مسائل لزوماً پیگیری نمی‎شود.
ث: در امر «تدبر» شخص خود را مخاطب آیات می‎بیند و درمان دردِ فکری و قلبی خویش می‎جوید امّا در امر «تفسیر» مفسّر خود را مبلغ و بیانگر آیات می‎شناسد، اگر چه خود را مخاطبِ آیات، نبیند بنابراین هر «تدبری» می‎تواند تبلیغ را در پی داشته باشد، لیکن هر «تفسیری» با جریان تدبر همراه نمی‎باشد.
ج: «تدبر» یک جریانی روحی ـ فکری است که با قرائت آهنگین و یا استماع آیات، زمینه سازی شده با کاوش در آیات ادامه یافته، به استخراج دارویِ دردِ خویش و بکارگیری آن ختم می‎گردد که «قرائت»‌زمینه آن و «عمل» نتیجه آن می‎باشد (قرائت ـ فهم ـ عمل)؛ این مسأله با توجهب به حدیثِ معصوم ـ علیه السّلام ـ در توضیحِ معنی «حق تلاوت» به روشنی معلوم می‎گردد، حال آنکه در امر تفسیر «آن مقدمه و این نتیجه» الزامی نیست.
ح: در تدبر،‌کافر و مشرک نیز شرکت دارند حال آنکه «تفسیر» به مسلمان آن هم مجتهدین،‌ اختصاص دارد.
خ: در بسیاری از موارد تدبر، ‌رجوع به احادیث لزومی ندارد بلکه امکان ندارد چرا که به تخصص نیاز دارد بلکه گاهی اصلاً معنی ندارد آنجا که متدبر در آیات،‌ «شخص کافر و مشرک» باشد و می‎خواهد به حقیقت دست یابد، حال آنکه در «تفسیر»، رجوع به احادیث معصوم ـ علیه السّلام ـ امری اساسی و ضروری است و بدون احادیث و تسلط بر آنها، نمی‎توان به تفسیر پرداخت.
بله، «تدبرِ در حد تخصصی» ‌با «حقیقتِ تفسیر» وحدت دارد لیکن با «واقعیت تفسیر»[6] لزوماً همسانی ندارد.
بنابراین «تدبر» با «حقیقت تفسیر» رابطه «عموم و خصوص مطلق» دارد امّا با «تفسیر مصطلح» رابطه‎اش «عموم و خصوص من وجه» می‎باشد که نه هر «تدبری»، «تفسیر مصطلح» را در پی دارد و نه هر «تفسیر مصطلحی» با «تدبر» همراه است بلکه بعضی از «تفاسیر مصطلح»، «تدبرِ تخصصی» را در ضمن خویش به همراه دارد.
منبع:اندیشه قم

/ 45 نظر / 111 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پرنيان

سلام گل وبلاگ جالب و قشنگی دارین اگه وقت کردین یه سری هم به وبلاگ من بزنینچشمک و اگه مایل بودین خبر بدین تا همدیگرو لینک کنیمگل

علیرضا میلادی

ای که جانت سوخت از لب تشنگی ای فئای کام خشکت یا حسین تشنه ام تشمه ترم کن بر غمت یا بمیرم یا شهادت یا حسین دوست دارم پیشت آیم لحظه ای تا نمایم با تو صحبت یا حسین ‏.......................‏ وبلاگ مفیدی داری.با اجازت لینکش میکنم.منتظر نظراتت هستم.‏

ارزو

سلام به روزم خوشحال میشم به وبلاگم سر بزنین . [گل][گل]

مهتاب

وبت خیلی عالیه... میشه به وبلاگم سر بزنی با هم تبادل لینک کنیم...منو باعنوانم بلینک بگو با چه عنوانی بلینکمت^__^

علیرضا میلادی

السلام علیک یا رسول الله و یا حسن بن علی و یا علی بن موسی الرضا.صلی الله علیکم‎.‎ رحلت جانسوز پیامبر رحمت(ص) و شهادت امام مظلوممان امام حسن(ع) و امام رئوف امام رضا(ع) تسلیت باد. ....... با آرزوی موفقیت برایتان و اینکه زائر حرمشان باشی.

علیرضا میلادی

رضا ما را بدین دربار خوانده به مشهد رحمتش ما را کشانده کسی را تا کنون از در نرانده زعشقش ریشه بر دلها نشانده

منتظر

امام صادق - عليه السّلام - فرمود: قرآن عهدنامه خدا به سوي خلقش است، پس سزاوار است که مسلمان به عهدنامه خدا نگاه کند ... می خواهم لااقل برای یک بار هم که شده دستور العمل و عهد نامه ام با خدا را بخوانم ! که بدانم از خودم ... لااقل کمی ... قرآن را باز می کنم این بار فقط به زبان مادری و چشم دل ... می خواهم واژه واژه اش را نفس بکشم فرصت کم است تا شب امتحان وقتی نمانده ... اگر برای رفوزه شدن در دنیا نیامده اید شما هم آستین همت بالا بزنید تا هر ماه فقط ترجمه ی یک جز از قرآن را با هم بخوانیم و بیاموزیم هر آن چه باید را... از 15 بهمن تا 15 اسفند ، یک ماه تمام فرصت داری فقط ترجمه ی یک جز از کلام الله را بخوانی و ره توشه ی سفر برداری برای زندگیت سعادتی ست اگر همراه شوی و دیگران را هم همراه کنی چشم به راهیم...

نازنین زهرا

بشکف ای گل شاخسار دور ای بهانه سبز یک عبور تاکه رخت نو بر تنت کنی دشت را پر از بودنت کنی آمده بهار ای گلم بمان شعر تازه از زندگی بخوان دقایقی مهمون ما باشید.

مهدی

[قلب][گل][گل][ماچ][عینک][دلشکسته]سلام خیلی خوب بود