ترجمه نماز

بهار-بیست دات کام  تصاویر زیبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

ترجمه نماز ١- ترجمه سوره حمد «بسم الله الرحمن الرحیم‏» یعنى ابتدا مى‏کنم بنام خداوندى که در دنیا بر مؤمن و کافر رحم مى‏کند و در آخرت بر مؤمن رحم مى‏نماید. «الحمد لله رب العالمین‏» یعنى ثنا مخصوص خداوندى است که پرورش دهنده همه موجودات است.«الرحمن الرحیم‏» یعنى در دنیا بر مؤمن و کافر و در آخرت بر مؤمن رحم مى‏کند.«مالک یوم الدین‏» یعنى پادشاه و صاحب اختیار روز قیامت است. «ایاک نعبد و ایاک نستعین‏» یعنى فقط تو را عبادت مى‏کنیم و فقط از تو کمک مى‏خواهیم. «اهدنا الصراط المستقیم‏» یعنى هدایت کن ما را به راه راست که آن دین اسلام است. «صراط الذین انعمت علیهم‏» یعنى به راه کسانى که به آنان نعمت دادى که آنان پیغمبران و جانشینان پیغمبران هستند. «غیر المغضوب علیهم و لا الضالین‏» یعنى نه به راه کسانى که غضب کرده‏اى بر ایشان و نه آن کسانى که گمراهند.

 

بهار-بیست دات کام  تصاویر زیبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

٢- ترجمه سوره قل هو الله احد بسم الله الرحمن الرحیم: «قل هو الله احد»، یعنى بگو اى محمد (ص) که خداوند، خدایى است‏یگانه. «الله الصمد»، یعنى خدایى که از تمام موجودات بى‏نیاز است. «لم یلد و لم یولد»، فرزند ندارد و فرزند کسى نیست. «و لم یکن له کفوا احد»، یعنى هیچ کس از مخلوقات مثل او نیست.

 

بهار-بیست دات کام  تصاویر زیبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

٣- ترجمه ذکر رکوع و سجود و ذکرهایى که بعد از آنها مستحب است «سبحان ربى العظیم و بحمده‏»، یعنى پروردگار بزرگ من از هر عیب و نقصى پاک و منزه است و من مشغول ستایش او هستم. «سبحان ربى الاعلى و بحمده‏» یعنى پروردگار من که از همه کس بالاتر مى‏باشد از هر عیب و نقصى پاک و منزه است و من مشغول ستایش او هستم. «سمع الله لمن حمده‏»، یعنى خدا بشنود و بپذیرد ثناى کسى که او را ستایش مى‏کند. «استغفر الله ربى و اتوب الیه‏»، یعنى طلب آمرزش و مغفرت مى‏کنم از خداوندى که پرورش دهنده من است و من به طرف او بازگشت مى‏نمایم. «بحول الله و قوته اقوم و اقعد»، یعنى به یارى خداى متعال و قوه او برمى‏خیزم و مى‏نشینم.

 

بهار-بیست دات کام  تصاویر زیبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

۴- ترجمه قنوت «لا اله الا الله الحلیم الکریم‏»، یعنى نیست‏خدایى سزاوار پرستش مگر خداى یکتاى بى‏همتایى که صاحب حلم و کرم است. «لا اله الا الله العلى العظیم‏» یعنى نیست‏خدایى سزاوار پرستش مگر خداى یکتاى بى‏همتایى که بلند مرتبه و بزرگ است. «سبحان الله رب السموات السبع و رب الارضین السبع‏»، یعنى پاک و منزه است‏خداوندى که پروردگار هفت آسمان و پروردگار هفت زمین است. «و ما فیهن و ما بینهن و رب العرش العظیم‏»، یعنى پروردگار هر چیزى است که در آسمانها و زمینها و مابین آنهاست و پروردگار عرش بزرگ است. «و الحمد لله رب العالمین‏»،یعنى حمد و ثنا مخصوص خداوندى است که پرورش دهنده تمام موجودات است.

 

بهار-بیست دات کام  تصاویر زیبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

۵- ترجمه تسبیحات اربعه «سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر»، یعنى پاک و منزه است‏خداوند تعالى و ثنا مخصوص اوست و نیست‏خدایى سزاوار پرستش مگر خداى بى‏همتا. و بزرگتر است از اینکه او را وصف کنند.

 

بهار-بیست دات کام  تصاویر زیبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

۶- ترجمه تشهد و سلام «الحمد لله اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له‏»، یعنى ستایش،مخصوص پروردگار است و شهادت مى‏دهم که خدایى سزاوار پرستش نیست مگر خدایى که یگانه است و شریک ندارد. «و اشهد ان محمدا عبده و رسوله‏»، یعنى شهادت مى‏دهم که محمد صلى الله علیه و آله بنده خدا و فرستاده اوست. «اللهم صل على محمد و آل‏محمد»، یعنى خدایا رحمت بفرست بر محمد و آل محمد. «و تقبل شفاعته و ارفع درجته‏» یعنى قبول کن شفاعت پیغمبر را و درجه آن حضرت را نزد خود بلند کن. «السلام علیک ایها النبى و رحمة الله و برکاته‏»، یعنى سلام بر تو اى پیغمبر و رحمت و برکات خدا بر تو باد. «السلام علینا و على عباد الله الصالحین‏»، یعنى سلام از خداوند عالم بر نمازگزاران و تمام بندگان خوب او. «السلام علیکم و رحمة الله و برکاته‏» یعنى سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما مؤمنین باد.

 

منبع:رساله امام خمینی (ره)

/ 16 نظر / 170 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

اقا خیلی خیلیییییییییییییییییییییی باحال بود ناز شصتت

مجید

خدا خیرت بده

ارمان

مگه تو قنوت (ربنا اتنا في دنيا حسنه و في الاخرت حسنته و قني عذاب النار) نميگيم؟؟؟پس چرا نبود!!!

ali

سلام. آقا ممنون .عالی بود. یه سوال : اینکه در قنوت نیشه به زبان خودمون دعا کرد؟

قاصدک

با سلام وبلاگ قشنگی دارید خوشحال میشم به وبلاگ من هم سر بزنید

حجاب

وبلاگ قشنگی دارید خوشحال میشم به وبلاگ من هم سر بزنید

vahid

دمتون گرم

سعیده

ممنون .

علی

از خداوند متعال برای زحمتکشان در راه اسلام و نماز آرزوی توفیق دارم

یک دوست

سلام گرم دارم خدمت عزیزانی که چنین وبلاگ زیبایی درست کردند من استفاده زیادی از وبلاگ کردم امیدوارم که هر جای دنیا هستید موفق باشید[گل]