راهی برای کسب حضور قلب

نماز امام خامنه ای در کنار ضریح امام رضا ع

تقوا

شهید مطهری در کتاب «آزادی معنوی» آورده است:

حضور قلب در نماز مرتبه دوم تقواست که آن تسلط و حفظ فکر و ذهن و خیال است.( آزادی معنوی، ص 95)

باید دانست این مرحله دوم تقوا بسیار سخت‌تر و مشکل‌تر است از مرتبه اول (که حفظ اعضاء و جوارح) است. به تعبیر روایت حفظ فکر و خیال همان قدر سخت است که مواظب باشیم پر پرنده ای که به شاخه ای آویزان است لرزش نداشته باشد.( مثل القلب کمثل ریشه فی الفلات تعلقت فی اصل شجرة یقلبها الریح ظهرا البطن: نهج الفصاحه، و جامع صغیر ج1، ص 102)

بدیهی است، تسلط بر افکار و خیالات، (که مرتبه‌ی دوم تقوا محسوب می‌گردد) منوط به موفق شدن در مرحله‌ی اول تقواست؛ یعنی باید انسان در کلاس مدیریت و کنترل اعضاء و جوارح، نمره‌ی قبولی به دست آورده باشد، تا بتواند به کلاس بالاتر یعنی تسلط بر ذهن خود راه پیدا کند و موفق گردد.

 

به تعبیر شهید مطهری:

انسان در دو لحظه به یک حالت نیست و بیش از هر چیز تحت تأثیر اعمال خویش است، یک عمل نورانی به او نور می‌بخشد و عمل کثیف ظلمانی نور را از انسان می‌گیرد و او را تاریک می‌کند. کار نیک به دل انسان نرمش می‌دهد و او را آماده برای پذیرش اندرزها و حق و حقیقت می‌نماید. و برعکس اعمال خلاف فطرت انسانی، قساوت دل می‌آورد.( آشنایی با قرآن. ج 21، ص 146)

منبع: سایت تبیان

/ 49 نظر / 159 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نازنین زهرا

سلام با عث افتخاره دوباره با هم تبادل لینک داشته باشیم. لینک شدید. یا علی[گل]

با مطلب سه قفل و سه کلید به روزم

نهال مومن

با سلام و با تبریک سال نو . وب خوبی دارید . موفق باشید . به بنده هم سری بزنید .[گل]

najafi

دوست خوب سلام از وبلاگ زیباتون دیدن کردم هریکی از ما یه جوری در تلاشیم برای این که بچه های این سرزمین بهترین باشند من به نوبه خودم تلاش را در این قرار دادم که نماز را به صورت آسان وشیرین به بچه ها آموزش بدم ووبلاگ تخصصی نماز برای کودکان رو درست کردم ازشما که در راستای فرهنگ سازی این کشور گام میزنید خواهشمندم به این وبلاگ سری بزنید اگه به نظرتوتن مفید بود به بچه ها معرفی کنید خوشحال میشم از نظرات شما هم بهره ببرم http://taorooj.blogsky.com

مهدی

[گل] [گل] [گل] [گل] [گل] سلام! وبلاگ «میعاد ملاقات با خدا» با تصاویر زیبا و مطالب جذاب درباره «نماز» در خدمت شماست.

یک دنیا انتظار(فاطمه السادات)

سلام تبریک میگم بهتون به خاطر داشتن وبلاگی به این خوبی خوشحال میشم به ما هم سر بزنین راستی ما یه بخش داریم تحت عنوان دل نوشته که با اسم فرستنده ثبت میشه خوشحال میشیم اگه کسی دلنوشته ای داره واسمون بفرسته[گل]